مزوتراپی برای صورت

مزوتراپی برای صورت روشی است که در آن پزشک با تزریق سوزن های بسیار ریز آنزیم ها، هورمون ها و ویتامین ها را به پوست شما می رساند تا آن را سفت و جوان کند. این روش برای اولین بار در فرانسه توسط دکتر میشل پیستور اختراع شد تا به تسکین درد ناشی از شرایط پزشکی کمک کند. با این حال، بعدا، آن را در پوست آرایشی برای حذف چربی (اغلب به عنوان جایگزینی برای لیپوساکشن) استفاده کردند.

اصطلاح “meso” به معنی وسط است. به این روش درمانی مزوتراپی گفته می شود زیرا از سوزن های ظریف برای تزریق به لایه میانی پوست استفاده می شود. ایده کامل این روش درمانی، درمان موارد اساسی مانند التهاب و گردش خون ضعیف بود که باعث آسیب به پوست می شود.

از مزوتراپی غالباً برای رفع طیف وسیعی از مسائل پوستی استفاده می شود مانند:

 • رنگدانه
 • سفت شدن پوست
 • کاهش سلولیت خطوط و چین و چروک
 • برداشتن چربی از صورت، بازوها، ران ها، معده، باسن و پاها

مزوتراپی چه مزایایی دارد؟

۱. پوست شما دارای غلظت بالایی از ویتامین ها و سایر مواد تشکیل دهنده است
غلظت بالای سرم ها، ویتامین ها و سایر ترکیبات مغذی مواد قوی باعث احساس طراوت و جوان شدن پوست می شود. هنگامی که به درستی انجام شود، مزوتراپی اطمینان حاصل می کند که محصولات به درستی به پوست شما منتقل می شوند.

۲. می تواند جایگزین جراحی های گران قیمت باشد
این روش می تواند بخشی از برنامه های پوستی ضد پیری شما باشد و نسبت به سایر روش ها و جراحی های پلاستیک کمتر تهاجمی است. برای بهتر دیده شدن نیازی به زیر چاقو رفتن ندارید. سرم های غلیظ با استفاده از سوزن به پوست شما منتقل می شوند و شما پوستی سالم و طبیعی دارید.

۳. این می تواند نیازهای پوستی متعدد را برطرف کند
چه به دنبال محلول ضد پیری باشید و چه بخواهید درخشندگی پوست خود را تقویت کنید، مواد سفارشی برای پوست خود دریافت خواهید کرد. پوست تقویت انرژی می کند و شما می توانید نتایج قابل مشاهده را بلافاصله پس از جلسه اول مشاهده کنید.

۴- باعث روشن شدن پوست شما می شود
بسته به مواد تشکیل دهنده، مزوتراپی می تواند به مشکلات پوستی از جمله لکه های پیری، رنگدانه ها و ملاسما بپردازد. این می تواند صورت شما را روشن کرده و رنگ پوست را یکدست کند.

۵- پوست شما را مرطوب نگه می دارد
مزوتراپی همچنین می تواند به افزایش رطوبت پوست کمک کند و پوست آن را چاق، سفت و سالم نشان دهد. مزوتراپی روند پیچیده ای نیست. با این حال، شما باید برای مشاوره اولیه با متخصص پوست خود صحبت کنید و در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. او بهترین فرد برای درک نیازهای پوست شما و نوع مواد مورد نیاز آن است.

بسته به شدت درمان و مواد تشکیل دهنده مورد استفاده، تعداد جلسات ممکن است متفاوت باشد. درمان ها معمولاً به صورت سفارشی انجام می شوند. در اینجا یک بررسی اجمالی از آنچه دقیقاً در طول عمل اتفاق می افتد، آورده شده است.

در طی مراحل مزوتراپی برای صورت چه کارهایی باید انجام دهید؟

شما باید یک هفته قبل از عمل صورت، از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) و آسپیرین دست بکشید زیرا ممکن است خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

در طول درمان

پزشک ممکن است از بی حسی موضعی در مناطقی که قرار است درمان شود استفاده کند. اما این به میزان تحمل درد شما بستگی دارد.
پزشک از میکرو سوزن برای تزریق مواد تشکیل دهنده در ناحیه هدف استفاده می کند. شما یک سری تزریق خواهید کرد.
تزریقات در عمق های مختلف حدود ۱ تا ۴ میلی متر به پوست شما منتقل می شود. این، دوباره، به مسئله پوستی شما بستگی دارد.
بسته به مسئله پوست، شدت آن و اثرات آن، ممکن است به چندین جلسه مزوتراپی نیاز داشته باشید. پزشک می تواند به شما بگوید دقیقاً چند جلسه در هفته برای رسیدن به نتایج دلخواه نیاز دارید.

هنوز مطالعات کافی در مورد مزوتراپی و اثرات آن انجام نشده است، اما هر درمان زیبایی همراه با سهم خود از اثرات نامطلوب است. و مزوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

عوارض جانبی و خطرات موجود در مزوتراپی برای صورت

برخی از عوارض جانبی شایع عبارتند از:

 • ادم (تورم ناشی از آسیب یا التهاب)
 • اریتم (قرمزی پوست)
 • خارش
 • درد خفیف (در ناحیه تحت درمان)
 • هیپرستزی پوست (افزایش حساسیت به پوست)
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • گره های زیرپوستی حساس در ناحیه تحت درمان
 • مسائل رنگدانه
 • واکنشهای پوستی بیش از حد حساس (بثورات و غیره)

حتی ممکن است به برخی داروها و موادی که در مزوتراپی استفاده می شود واکنش های آلرژیک ایجاد کنید. از این رو، بسیار مهم است که بفهمید به مواد تشکیل دهنده حساسیت دارید یا خیر.

عوارض جانبی این روش نیز به دلیل موارد زیر گزارش شده است:

تکنیک های معیوب که باعث ایجاد زخم و عفونت می شوند. یک روش ضد عفونی کننده ضعیف که ممکن است باعث انتقال پوست و سایر عفونت ها شود.
این روش FDA تأیید نشده است و حتی دستورالعمل های انجمن جراحان پلاستیک آمریکا مزوتراپی را برای برداشتن چربی توصیه نمی کند. به گفته آنها، تحقیقات علمی محدودی در مورد استفاده از مزوتراپی برای حذف چربی وجود دارد.