مزوتراپی برای موهای ریخته شده

مزوتراپی یک روش ترمیم موی زیبایی غیر تهاجمی و غیر جراحی است که به طور مداوم در حال محبوبیت است. میکرو تزریق های سطحی، دقیقاً در زیر لایه اپیدرمی پوست به بافت های مناسب وارد می شوند تا لایه مزودرم در پوست، که در عمق حدود ۱ میلی متر زیر سطح قرار دارد، تحریک شود. این روند بازسازی و تکثیر طبیعی مو را تشویق می کند.

اکنون از درمان مزوتراپی برای بازگرداندن درخشش و حجم موهای کم پشت استفاده می شود. این فناوری در ریشه درمان مبتنی بر این درک است که بیشتر مشکلات ریزش مو نتیجه کمبود مواد مغذی مناسب، کاهش گردش خون در پوست سر و عدم تعادل هورمون ها (بخصوص DHT) در اطراف پیاز مو است.

برای درمان های ترمیم مو، محلول مزوتراپی تزریق شده به پوست سر شامل ترکیبی خاص از مواد شیمیایی خاص، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، ویتامین ها، اسیدهای نوکلئیک و آنزیم های مشترک است که به طور خاص مطابق با نیازهای منحصر به فرد بیمار طراحی شده اند. این درمان تعادل هورمون را با سرعت تدریجی بازیابی می کند، که رشد مداوم رشته های جدید و سالم مو را امکان پذیر می کند.

تاریخچه مزوتراپی

دکتر میشل پیستور (۱۹۲۴–۲۰۰۳) بنیانگذار مزوتراپی بود، پس از برخورد تصادفی با یک بیمار در روستای برای و لو در سال ۱۹۵۲. دکتر پیستور با یک کولبر محلی روبرو شده بود که از حمله آسم رنج می برد. وی با تجویز پروکائین بیمار را معالجه کرد.

درمان اولیه پروکائین تأثیر کمی بر بیماری تنفسی کفاش داشت، با این حال در طی یک جلسه پیگیری بیمار نشان داد که پس از سالها ناشنوا بود پس از انجام درمان پروکاین، دوباره صدای زنگ های دهکده را شنید. دکتر پیستور سپس تصمیم گرفت که درمان پروکائین را مستقیماً در کنار گوش بیمار انجام دهد، که همچنان نتایج مثبتی برای شنوایی کولبر فراهم می کند.

سپس دکتر پیستور شروع به انجام موفقیت آمیز درمان های مشابه برای بیماران بعدی خود به همان روش، با هدف درمان بیماری آنها از نزدیکترین زمان ممکن کرد. ادامه کار دکتر پیستور منجر به تاسیس انجمن مزوتراپی فرانسه در پاریس در سال ۱۹۶۴ شد و مزوتراپی توسط آکادمی پزشکی فرانسه در سال ۱۹۸۷ رسماً به عنوان یک روش درمانی قانونی در طب سنتی شناخته شد.

در سراسر اروپا، آمریکای جنوبی، ایالات متحده آمریکا و آسیا، از مزوتراپی با موفقیت برای درمان انواع بیماری های ریزش مو استفاده شده است و امروزه شناخته شده است که توسط تقریباً ۴۰،۰۰۰ پزشک در سراسر جهان انجام می شود. هنگامی که به صورت حرفه ای انجام می شود، درمان بسیار بی خطر و اساساً بدون درد است، بدون بی حسی موضعی یا پانسمان بر روی پوست انجام می شود.

اقدامات شیمیایی و مکانیکی مزوتراپی

مزوتراپی از یک فرایند عمل دوگانه استفاده می کند، که هم از تحریک شیمیایی و هم از تحریک مکانیکی در ناحیه آسیب دیده استفاده می کند.

اقدام مکانیکی: سوزنی که برای تجویز محلول استفاده می شود باعث ایجاد سوراخ های ریز در بافت آسیب دیده می شود که فرآیند بهبودی را ایجاد می کند و در آن کلاژن و الاستین تولید می شود. این مواد دو عنصر سازنده در بافت هستند که برای تشکیل پوست و موی حیاتی حیاتی هستند.

از آنجا که سوراخ شدن سوراخ بسیار کم است، هیچ آسیب قابل توجهی به کلاژن موجود وارد نمی شود. این همچنین روشی است که پس از برداشتن DHT از آن برای تحریک رشد مو در پوست سر استفاده می کنیم.

اقدام شیمیایی: مواد موثره تجویز شده از طریق میکرواینجکشن، با توجه به شرایط تحت درمان، پاسخ مناسب را در مزودرم تحریک می کنند. کیفیت محصول از اهمیت بالایی برخوردار است.

محلول های شیمیایی مزوتراپی برای ریزش مو

فرمول خاصی از مواد شیمیایی که به پوست سر تزریق می شود وجود ندارد. برخی از آنها محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین دارند. برای درمان ریزش مو، یک محلول خاص که به لایه مزودرم پوست تزریق می شود، حاوی مواد فعال استیل تتراپپتید -۳ و Biochanin A است که برای تحریک رشد مو با هم کار می کنند.

پوست یک سیستم تحویل آزاد با زمان را فراهم می کند که محلول را در منطقه مورد نیاز تجویز می کند. مواد فعال موجود در محلول برای بهبود سرعت رشد مو با بهبود گردش خون، خنثی سازی DHT بیش از حد، کاهش التهاب، تحریک تولید کلاژن و افزایش اندازه فولیکول برای جلوگیری از ریزش مو با هم کار می کنند.

فواید استیل تتراپپتید ۳

  • پاسخ التهاب را کاهش می دهد.
  • رشد مو را تقویت می کند.
  • سطح DHT را تعدیل می کند.
  • باعث تحریک ماتریس سلولی اضافی و پروتئین های لنگر انداز می شود.
  • بازسازی بافت را تحریک می کند تا اندازه فولیکول مو را افزایش دهد تا باعث نشاط بهتر مو شود.

استیل تتراپپتید -۳ حتی ممکن است جایگزینی برای ماینوکسیدیل باشد.

فواید Biochanin A

Biochanin A یک ترکیب آلی طبیعی است که از شبدر قرمز گرفته شده است. در گروه مواد شیمیایی شیمیایی به نام فلاونوئیدها، این یک ایزوفلاون قدرتمند نیز است. Biochanin A تبدیل تستوسترون به DHT در افرادی که از طاسی مربوط به هورمون رنج می برند که به آن آلوپسی آندروژنتیک نیز می گویند، تعدیل می کند.

مزوتراپی نانوپپتیدی

این تفاوت کمی متفاوت در درمان مزوتراپی است که توسط کلینیک گرت ارائه می شود. این شامل استفاده از تزریق میکرو قطره است که حاوی مخلوطی از پپتیدها است که هر یک عملکرد منحصر به فردی دارند. تعدادی از این پپتیدها را بررسی می کنیم:

  • Decapeptide – با تحریک فولیکول های مو ساقه های محکم مو ایجاد می کند.
  • الیگوپپتید – تحریک تکثیر سلولهای مو است.
  • استیل دکاپپتید – با بازسازی سلولهای مو ، فولیکول های مو را احیا می کند.
  • تری پپتید مس – فولیکول های مو را تحریک کرده و ساقه های موی محکمی تولید می کند و گردش خون در پوست سر را افزایش می دهد.

پروتکل درمانی مزوتراپی

روش درمانی برای ریزش مو ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، اما یک جلسه معمولاً بسته به اندازه ناحیه مورد نیاز برای درمان تقریباً بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. به طور کلی، حداقل ۱۰ جلسه برای ایجاد شرایط لازم در پوست سر برای تحریک رشد مو لازم است، با شروع یک دوره درمانی فشرده هر ۲ هفته یکبار برای ۲-۳ ماه اول، پس از آن امکان کاهش وجود دارد تکرار درمانها هر ۳ ماه یکبار یا کمتر.

بیماران با چه سرعتی نتایج را تجربه می کنند؟

برخی از افراد در چند هفته اول درمان می توانند نتایج مثبتی را تجربه کنند، اما بسته به شدت ریزش مو و نحوه واکنش فرد به درمان، ممکن است متفاوت باشد. بیماران باید انتظار داشته باشند که نتایج قابل توجهی را در ۲-۳ ماه اول درمان مشاهده کنند، اما اثر کامل درمان ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد.

اثربخشی مزوتراپی برای ترمیم مو

ثابت شده است که مزوتراپی گاهی اوقات موثرتر از قرص های خوراکی برای ترمیم و جوان سازی مو است. درمان های خوراکی ابتدا باید از دستگاه گوارش عبور کرده و توسط کبد متابولیزه شوند قبل از اینکه در جریان خون آزاد شوند. این فرآیند هضم میزان دارو را که به منطقه آسیب دیده می رساند، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در مقابل، مزوتراپی قادر است دوز بسیار کمتری از درمان را مستقیماً به ناحیه آسیب دیده ارائه دهد. در صورت ریزش مو، فولیکول مو، جایی که مستقیماً مورد نیاز است و می تواند بلافاصله جذب شود. در حالی که هیچ مطالعه فعلی در مورد مزوتراپی وجود ندارد ، اما چند مورد در مورد اثربخشی میکرونیدلینگ وجود دارد.

میکرونیدلینگ روشی است که شامل ایجاد زخم های کوچک روی سر با سوزن های ریز است. این زخم ها فرآیند بهبودی را ایجاد می کنند ، که باعث آزاد شدن کلاژن می شود. این یک قسمت از فرآیند مزوتراپی است، در حالی که قسمت دیگر شامل تزریق واقعی ماده ای مانند استیل تتراپپتید ۳ است. میکرونیدلینگ در یک کارآزمایی بالینی موثرتر از استفاده موضعی ماینوکسیدیل برای رشد مو موفقیت آمیز در مردان مبتلا به AGA نشان داده شده است.

از آنجا که میکرونیدلینگ بخشی از فرایند مزوتراپی است، این نتایج ممکن است نشان دهد که مزوتراپی می تواند درمانی موثر برای ریزش مو باشد. اما مطالعات بیشتر مورد نیاز است.

نظرات جایگزین در مورد مزوتراپی

ثابت نشده است که مزوتراپی یک روش موثر در ترمیم مو برای همه است. برخی ادعاها از جانب بیماران وجود دارد که علی رغم انجام چندین روش درمانی برای آنها موثر نبود و برخی پزشکان ادعا کرده اند که شواهد بالینی کافی برای اثبات مزوتراپی یک راه حل قابل اعتماد برای ترمیم موثر مو وجود ندارد. این مسئله به این دلیل ساده است که به مدت طولانی مطالعه کافی نشده است.

عوارض جانبی مزوتراپی

اگرچه مزوتراپی عمدتا بدون درد است، اما برخی از بیماران به دنبال درمان از درد شکایت کرده اند. عوارض جانبی که ممکن است به دنبال درمان مزوتراپی رخ دهد، عمدتا در نتیجه وارد کردن سوزن به پوست است. بنابراین برخی از افراد ممکن است درد ، تورم، کبودی، التهاب یا احتمالاً عفونت پس از درمان مزوتراپی را تجربه کنند.

مزوتراپی بدون سوزن

این سیستم با استفاده از فناوری سونوگرافی با فرکانس بالا همراه با راه حل های سنتی مزوتراپی، یک راه حل کاملا غیرتهاجمی و غیر دردناک را برای افرادی که ممکن است به درمان حساس باشند ارائه می دهد.

دستگاه اولتراسونیک مواد موثره را بدون نیاز به سوزن وارد پوست می کند. همچنین به غشای سلولی اجازه می دهد تا به طور موقت نفوذ پذیر شوند تا سلول بتواند مواد مغذی موجود در محلول را جذب کند.

نتیجه

آیا مزوتراپی گزینه مناسب درمان مو برای شماست؟ فقط شما و پزشک می توانید تصمیم بگیرید که آیا این بهترین روش درمانی برای مشکلات ریزش مو است. شکی نیست که اثرات مزوتراپی – از جمله افزایش گردش خون و حذف DHT از پوست سر می تواند مفید باشد. و اگر با سایر روشهای درمانی طبیعی ترکیب شود، می تواند به نتایج مثبت منجر شود. با این حال، اگر مراقب سوزن باشید، ممکن است بخواهید گزینه های دیگری را نیز در نظر بگیرید.