مراحل کاشت موی طبیعی

مراحل کاشت مو

روش های مختلفی برای جراحی کاشت مو بکارگرفته میشود. که هر یک از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند. اما مراحل کاشت موی سر در تمام روش ها مشترک است. هرچند که این اشتراکات زیاد است ولی تنوع در روش ها نیز براساس نیاز و انتظار بیمار زیاد میشود. در اینجا قصد داریم کلیات مراحل کاشت موی طبیعی را بررسی کنیم.

کلیات مراحل کاشت مو چیست؟

در کاشت مو با روشFIT  و یا غیرجراحی، واحدهای فولیکولی، حاوی ۱ تا ۴ تار مو بوسیله یک ابزار ظریفی (پانچ یک به یک) از پشت سر خارج و سپس در ناحیه طاسی کاشته می‏شوند.

در مرحله ابتدایی برای شروع کاشت مو انجام معاینات با نمونه برداری از موی سر و گرافت‎ها انجام می شود. برای برداشت فولیکول‎های مو از پشت سر موهای سر باید به صورت کامل تراشیده و ناحیه برداشت موها در پشت سرعلامت گذاری گردد. برای برداشت مو از نواحی مورد نظر پزشک، باید از پانچ‎های کوچک و عینک‎هایی با بزرگ نمایی ۲.۵ تا ۵ برابر استفاده می شود. پانچ در پزشکی ابزاری است شبیه به سوزن‎های باریک با قطر ۰.۷۵ تا ۱.۲ میلیمتری است که با حرکت چرخشی وارد پوست سر می‏شود. این مرحله با توجه به تعداد گرافت‎های مورد نیاز، مدت زیادی طول می‏کشد. در محل مورد نظر برای کاشت مو، باید با استفاده از تیغ‎های نازک، شکاف‎های کوچک ایجاد ‏شود. اندازه این شکاف‎ها بین ۰.۸ تا ۱.۵ میلیمتر و عمق آن‎ها تنها ۳-۴ میلیمتر است و به همین دلیل جای نگرانی برای ایجاد آنها وجود ندارد. دقت در زاویه فرو رفتن تیغ در پوست سر، اهمیت زیادی دارد چرا که فولیکول‎های مو، زاویه شکاف‎ها را به خود جذب می‏کنند. کاشت گرافت‎ها زیر نظر پزشک، توسط تکنسین‎ها و با استفاده از پنس‎های ظریف صورت می‏گیرد. گرافت‎ها تک تک در داخل شکاف‎های ایجاد شده در پوست سر قرار داده می‏شود. گرافت‎های یک تارمویی در خط رویش مو کاشته می‏شوند تا خط رویش مو ظاهر طبیعی داشته باشد. گرافت‎های حاوی ۲ یا ۳ تار مو، در نواحی عقب تر سر و برای ناحیه جلو سر، گرافت‎های ۱ تار مویی کاشته می‏شود.

مراحل کاشت مو با تصویر (FUE و FUT):

کاشت مو به روش fut fue
مراحل کاشت مو عکس

تفاوت مراحل کاشت مو با روش fit با روش های کاشت نواری(fut)، برای استخراج فولیکول‌ها یا گرافت‌ها است که در روش کاشت نواری برشی در پوست ناحیه‌ی پشت سر (بانک مو) ایجاد می‌شود. سپس فولیکول‌ها در زیر میکروسکوپ از درون پوست استخراج و برای کاشت آماده‌سازی می‌شوند. روش‌های کاشت نواری تهاجمی‌تر هستند؛ چون برش ایجاد شده نیاز به بخیه دارد. عوارض بیشتر و ریکاوری طولانی از دیگر معایب این روش‌ها هستند. در سوی دیگر، کیفیت گرافت‌های برداشت شده در این رو‌ش‌ها نسبت به سایرین بیشتر بوده که مزیت بسیار مهمی است.