عوارض جانبی و معایب کاشت مو چیست

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو چیست؟ عوارض کاشت مو سر یکی از سئوالاتی است که در ذهن افراد متقاضی کاشت مو بوجود می آید در سال‌های اخیر و همزمان با پیشرفت‌های فناوری در زمینه کاشت مو، انجام این کار بسیار ساده‌تر شده است. آگاهی از خطر‌ها و اینکه کاشت برای چه افرادی مناسب و برای چه گروه‌هایی پرخطر است می‌تواند از بروز عوارض جانبی ناخواسته در افراد جلوگیری کند.

عوارض جانبی کاشت مو چیست؟

عوارض کاشت در بیماران مختلف، متفاوت است. شاید پس از عمل کاشت برای برخی از بیماران هیچ مشکلی به وجود نیاید و عده ای دیگر یک یا چند مورد از عوارض را تجربه کنند. در اینجا بصورت کلی عوارض کاشت مو به روش sut ؛ عوارض کاشت مو به روش fit ؛ معایب کاشت مو به روش fue و معایب کاشت مو به روش fut مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

عوارضی که ممکن است در ساعات و روزهای اولیه کاشت مو رخ دهد.

درد: ممکن است بیمار در طی چند روز اول بعد از عمل درد خفیفی را احساس کند و شاید هم برای تسکین درد در اولین شب بعد از عمل به داروی مسکن نیاز پیدا کند.

سکسکه: سکسکه یکی از عوارض بعد از جراحی کاشت مو است که می‌تواند از چند ساعت تا چند روز بعد از عمل ادامه پیدا کند. اگر سکسکه بیش از دو سه روز ادامه پیدا کرد، بیمار باید با پزشک خود تماس بگیرد تا دارویی جهت رفع سکسکه برای او تجویز شود

خارش: یکی از عوارض شایع بعد از عمل کاشت مو، خارش نواحی درگیر در عمل در پوست سر است. خاراندن سر در طی چهار روز اول بعد از عمل می‌تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد و منجر به آسیب‌دیدگی گرافت‌های تازه کاشته شده شود.

خونریزی: معمولاً بر روی ناحیه اهدا کننده در پوست سر یک پانسمان گذاشته می‌شود تا فشار مختصری را بر روی این ناحیه وارد کند. این کار باعث می‌شود که خطر بروز خونریزی بعد از کاشت مو به حداقل برسد.

ورم: اغلب افرادی که عمل کاشت مو انجام می‌دهند، کمی ورم در پوست سر خود مشاهده خواهند کرد. به طور کلی احتمال بروز ورم در ناحیه پذیرنده و اطراف آن، به ویژه پیشانی و دور چشم‌ها بیشتر است.

بی‌حسی: اثر داروهای بی‌حسی موضعی که در زمان انجام اغلب عمل‌های کاشت مو استفاده می‌شود، ممکن است تا چند ساعت بعد از پایان عمل نیز همچنان باقی بماند. علت دیگری که برای بی‌حسی بعد از عمل وجود دارد، تحریک اعصاب پوست در نواحی پذیرنده و اهدا کننده می‌باشد.

عفونت‌ها: خطر بروز عفونت بعد از جراحی‌های انتخابی ناحیه سر و گردن، به علت منبع خونی خیلی قوی که در این نواحی وجود دارد، بسیار پایین است. البته بیماران دیابتی، بیماران مبتلا به اختلال در سیستم ایمنی و سایر افرادی که خطر بروز عفونت در آنها به دلیل ابتلاء به بیماری‌های خاصی زیاد است، ممکن است که از این قاعده مستثنی باشند. برای این بیماران ممکن است نوعی داروی آنتی‌بیوتیک پروفیلاکتیک توسط پزشک تجویز شود.

معایب کاشت مو

عوارض کاشت موی سر که ممکن است در گذشت زمان پس از کاشت مو رخ دهد.

ریزش مو: بسیاری از بیماران ممکن است مدتی بعد از عمل کاشت مو متوجه شوند که موهای طبیعی که از قبل در سرشان داشته‌اند، در حال ریزش هستند. این عارضه در اصطلاح با عنوان شوک ریزش مو شناخته می‌شود و می‌تواند بعد از هر گونه استرس شدیدی که به پوست سر وارد می‌شود، اتفاق بیفتد. در مورد عمل کاشت مو این شوک ریزش مو به خاطر استرس ناشی از عمل و دوره بهبودی بعد از آن است و معمولاً ظرف چند ماه بعد از عمل کاشت مو اتفاق می‌افتد. خوشبختانه  تمامی موهایی که در فاز استراحت میروند ظرف مدت چهار ماه الی شش ماه بعد از  کاشت مو دوباره برمی‌گردند.

التهاب فولیکول‌های مو (فولیکولیت): این عارضه شامل التهاب فولیکول‌های مو می‌باشد که به صورت لکه‌های خال ‌مانند کوچکی در ناحیه پذیرنده یا اهدا کننده در پوست سر مشاهده می‌‌شود.

باقی ماندن جای زخم: تشکیل جای زخم در ناحیه اهدا کننده

کمرنگ شدن پوست (هیپوپیگمنتاسیون): ممکن است نواحی نقطه‌ای کوچکی در پوست ناحیه اهدا کننده دیده شوند که رنگ آنها روشن‌تر از پوست اطراف است

پیشنهاد می شود افراد با شرایط زیر کاشت مو انجام ندهند

کاشت مو یک عمل جراحی نسبتاً بی خطر است و عوارض جانبی آن غالباً موقتی است اما اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، باید بی خیال کاشت مو شوید؛

  • اگر قسمت اهدا کننده مو پر پشت نیست.
  •  عوارض کاشت مو در زنان برای خانم هایی که از ریزش شدید و گسترده موهایشان رنج می‌برند.
  • افرادی که سابقه ابتلا به زخم های کلوئیدی دارند.(زخمی بزرگ و برآمده که پس از انجام جراحی در موضع تحت درمان ظاهر می‌شود)
  • اگر فرد دارویی مصرف می‌کند که باعث ریزش مو می‌شود، به عنوان مثال داروهایی که در شیمی درمانی تجویز می‌شوند.
  • افرادی که شاخه مویشان غیر طبیعی است.