تفاوت بوتاکس و فیلر چیست؟

بوتاکس و فیلر درمان های زیبایی هستند که از طریق تزریق معمولاً در مطب پزشک به صورت سرپایی انجام می شوند. طبق گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)، درمان با بوتاکس و فیلر جز محبوب ترین درمان ها محسوب می شوند. بوتاکس حاوی باکتری های تصفیه شده ای است که عضلات را فلج می کند. با انجام این کار، بوتاکس می تواند به حداقل رساندن خطوط و چین و چروک ناشی از حالات صورت کمک کند.

فیلرها حاوی موادی هستند که به مناطقی که به دلیل افزایش سن نازک شده اند، حجم می دهند. این لاغری در گونه ها، لب ها و اطراف دهان شایع است. در کل افراد باید از خطرات درمان آگاه باشند و انتظارات واقع بینانه از آنچه می توانند انجام دهند داشته باشند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی تصفیه شده از سم بوتولینوم است که از باکتری ها بدست می آید. اگرچه تزریق مقدار زیاد آن می تواند کشنده باشد، اما مقدار کم و تنظیم شده بوتاکس برای اصلاح چین و چروک را می توانید راحت مورد استفاده قراردهید. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی عضلات محل تزریق عمل می کند. وقتی این سیگنال های عصبی قطع می شوند، عضله آسیب دیده به طور موقت فلج یا منجمد می شود. بدون حرکت شدن این عضلات، چین و چروک ها را کاهش یا حتی برطرف می کند. بوتاکس و سایر روش های درمانی ساخته شده با سم بوتولینوم گاهی اوقات نورولاسیون یا نوروتوکسین نامیده می شوند.

بوتاکس چه چیزهایی را می تواند اصلاح کند؟

بوتاکس فقط روی چین و چروک هایی که در اثر حرکت عضلات ایجاد می شوند کار می کند. این چروک ها به عنوان چین و چروک پوستی شناخته می شوند و اغلب خطوط بیان نامیده می شوند. چین و چروک های شایع پوستی که بوتاکس می تواند درمان کند خطوطی در قسمت فوقانی صورت مانند ۱۱ بین ابروها، خطوط افقی پیشانی و پای کلاغ دور چشم است. این خطوط ناشی از لبخند زدن، اخم کردن و سایر حالات صورت است.

بوتاکس روی خطوط ریز و چین و چروک های ناشی از افتادگی یا از بین رفتن حالت صورت کار نخواهد کرد. این موارد به چین و چروک های استاتیک معروف هستند. چین و چروک های استاتیک شامل خطوطی در گونه ها و گردن هستند.بوتاکس یک درمان دائمی نیست. برای ادامه اثرات کاهش چین و چروک، درمان های مکرر لازم است. اثر شل کنندگی عضلات بوتاکس ۳ تا ۴ ماه طول می کشد.

فیلر چیست؟

فیلرها که بعضاً پرکننده های بافت نرم نیز نامیده می شوند، موادی جهت تزریق در سطح پوست به منظور ایجاد حجم و پری هستند. مواد مورد استفاده برای فیلرهای پوستی عبارتند از:

کلسیم هیدروکسی لپاتیت: که یک ترکیب معدنی مانند آنچه در استخوان ها یافت می شود هستند.

اسید هیالورونیک: که در برخی مایعات و بافت های بدن وجود دارد که باعث جمع شدن پوست می شود.

پلی آلکیلیمید: ژل شفاف و سازگار با بدن.

اسید پلی لاکتیک: که باعث تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می شود.

میکروسفرهای پلی متیل-متاکریلات (PMMA): یک پرکننده نیمه دائمی.

هر یک از اینها برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر موارد آرایشی طراحی شده است. مدت زمان کار و همچنین مدت دوام آنها نیز متفاوت است. بعضی از پرکننده ها ۶ ماه دوام می آورند، در حالی که بعضی دیگر ۲ سال یا بیشتر دوام می آورند. افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا مشخص شود کدام ماده پرکننده بهترین انتخاب برای آنها است.

فیلر چه چیزهایی را می تواند اصلاح کند؟

انواع مختلفی از پرکننده های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند. بسته به پرکننده انتخاب شده، ممکن است:

  • برای پرکردن گودی های صورت
  • کاهش یا برطرف کردن سیاهی یا چروک زیر چشم
  • پر کردن جای زخم های فرو رفته
  • پر کردن چین و چروک های دائم، به خصوص در قسمت پایین صورت
  • برطرف کردن چین و چروک های استاتیک که شامل مواردی است که در اطراف دهان و در امتداد گونه ها هستند. این چین و چروک ها معمولاً در نتیجه از دست رفتن کلاژن و قابلیت ارتجاعی پوست هستند.

تفاوت های کلیدی بین بوتاکس و فیلر

به طور خلاصه ، تفاوت بین بوتاکس و فیلرها عبارتند از:

بوتاکس: با این کار عضلات منجمد می شوند تا چین و چروک ناشی از حالات صورت را متوقف کنند. این موارد به طور معمول در قسمت بالایی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم دیده می شوند.

فیلر: در این مواد از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پر یا حجیم کردن مناطق از بین رفته یا صاف استفاده می شود. که این موارد شامل چین و چروک های اطراف دهان، لب های باریک و .. است. همچنین ممکن است در چین و چروک های پیشانی، جای زخم و سایر قسمت هایی که برای داشتن جلوه و زیبایی به حجم اضافی نیاز دارند، استفاده شود.

نتایج بوتاکس ۳ تا ۴ ماه طول می کشد و برای فیلربسته به نوع ماده استفاده شده  این مدت زمان متفاوت است. از آنجا که بوتاکس و فیلر مواد مختلفی هستند که برای استفاده های مختلف طراحی شده اند، گاهی اوقات می توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به عنوان مثال، میتوان از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم و از فیلر برای اصلاح خطوط لبخند در اطراف دهان استفاده شود.

 جمع بندی

سالانه میلیون ها بوتاکس و فیلر انجام می شود که از نظر ایمنی سابقه خوبی دارند. مطالعه ای در JAMA Dermatology نشان داد که بوتاکس وفیلر وقتی توسط متخصصین پوست باتجربه و دارای مجوز انجام شوند بسیار ایمن هستند. عوارض جانبی در کمتر از ۱ درصد از گیرندگان رخ داده است و بیشتر آنها جزئی بوده اند. اگرچه بوتاکس و فیلر درمان سرپایی هستند، اما ممکن است خطرات زیادی را به همراه داشته باشند . یک فرد باید قبل از انجام این روش های درمانی از تمام خطرات و مزایای احتمالی آگاه باشد.

بوتاکس و فیلر برای زنان باردار یا در دوران شیردهی توصیه نمی شود. افرادی که بیماری خاصی دارند یا هر دارویی مصرف می کنند باید در مورد بی خطر بودن آن با پزشک متخصص مشورت کنند. مردم همچنین باید درمورد آنچه بوتاکس و مواد پرکننده به طور واقعی می توانند برای ظاهر خود انجام دهند ، بحث کنند. اگرچه می توانند ظاهر جوانی تری را تقویت کنند ، اما نتایج معمولاً به اندازه انجام جراحی مانند لیفت صورت قدرتمند نیستند.