دلایل و راه های درمان ریزش سکه ای مو

ریزش مو سکه ای، یک اختلال خود ایمنی می باشد که اغلب در نتیجه ریزش موی غیرمنتظره اتفاق می افتد. موها در اندازه کوچکی به اندازه یک سکه ۲۵ سنتی می ریزند و اندازه ناحیه ریزش مو بیشتر از یک منطقه کوچک نیست، هر چند در برخی موارد ممکن است گسترده تر باشد. برخی اوقات، این عارضه ممکن است سبب ریزش کل موی سر شود یا اینکه در برخی موارد، موی کل بدن بریزد. این شرایط صرفنظر از سن و جنسیت، هر کسی را تحت تأثیر قرار می دهد، هر چند در اغلب موارد در سنین کمتر از ۳۰ سال اتفاق می افتد. ریزش موی سکه‌ای به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته می‌شود، به این معنی که علت این بیماری آن است که سیستم ایمنی بدن به جای عوامل بیماری‌زا و مهاجم خارجی، به اشتباه به سلول‌های سالم خود بدن حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. در مورد بیماری ریزش موی سکه‌ای، سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث التهاب ریشه مو و نهایتاً ریزش آن می‌شود

ریزش سکه ای مو

مراقبت‌های ضروری در ریزش سکه ای مو چیست؟

موها از مهم‌ترین اجزای زیبایی صورت هستند؛ اما به غیر از این نقش محافظتی مهمی هم دارند. پس به غیر از درمان ریزش موی سکه ای ، باید نگاهی هم به مراقبت‌های ضروری مربتط با این بیماری بیندازیم. اگر به آلوپسی آره آتا مبتلا هستید، به موارد زیر توجه کنید:

بخش‌هایی از سر یا صورت که دچار طاسی شده‌اند و معرض نور خورشید قرار دارند را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

اگر ابروها یا مژه‌های شما دچار ریزش شده‌اند، حتماً باید عینک آفتابی به چشم بزنید. ابروها و مژه‌ها به طور طبیعی از چشمان شما در برابر گرد و غبار و نور آفتاب محافظت می‌کنند.

برای جلوگیری از گرم شدن سر توسط نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.

اگر موهای بینی خود را از دست داده‌اید، باید از مرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می‌افتند، شما را بیمار نکنند

نشانه های ریزش موی سکه ای چیست؟

اولین نشانه آلوپسی آره آتا، از دست دادن مو به صورت ناحیه ای می باشد. ناحیه ریزش مو به اندازه یک سکه می باشد و هر ناحیه ای از بدن از قبیل ابروها و ریش ممکن است تحت تأثیر آن قرار بگیرد. ریزش موها به طور ناگهنی اتفاق افتاده و ظرف مدت چند روز یا چند هفته توسعه می یابد. ممکن است ناحیه ریزش مو دچار خارش یا ریزش شود. فولیکول های مو از بین نمی روند، بنابراین در صورت فروکش کردن التهاب فولیکول ها، موها دوباره رشد خواهند کرد. افرادی که تجربه میزان کمی از ریزش مو را دارند، بدون درمان و به صورت خودبخودی بهبود می یابند. نیمی از بیماران مبتلا به آلوپسی آره آتا، بعد از یک سال بهبود می یابند. حدود ۱۰ درصد افراد دچار آلوپسی توتالیس یا آلوپسی یونیورسال خواهند شد. آلوپسی آره آتا می تواند انگشتان دست و پا را تحت تأثیر قرار دهد و برخی اوقات این تغییرات اولین نشانه های توسعه این بیماری می باشد. تغییرات کوچکی ممکن است در ناخن ها اتفاق بیفتد:

  • ظاهر شدن دندانه ها
  • ظاهر شدن لکه های سفید و خطوط
  • زبر و زمخت شدن ناخن ها
  • از بین رفتن درخشش ناخن ها
  • نازک شدن و ترک خوردن آنها

چه درمان های برای ریزش موی سکه ای وجود دارد؟

ریزش مو موضوعی ناراحت کننده می باشد، به ویژه در زنان جوان. کلینیک های خصوصی زیادی وجود دارد که رشد مجدد فوری موها را قول می دهند. مراقب باشید: روش های درمانی زیادی برای آلوپسی آره آتا کشف نشده اند، اغلب جواب نمی دهند و خیلی گران هستند. در بسیاری از موارد، نواحی سر که دچار ریزش شده اند، مجدداً موها بدون هیچ درمانی شروع به رشد می کنند. اگر تنها یک یا دو ناحیه کچلی وجود داشته باشد، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که آنها را به حال خود بگذارید. اگرریزش مو زیاد شدید نباشد، احتمال اینکه موها بعد از چند ماه مجدداً رشد کنند، وجود دارد. صبور باشید، رشد موها اغلب پروسه طولانی مدتی می باشد. تغییر در مدل مو می تواند یک یا دو ناحیه ریزش مو را پنهان کند. اگر ریزش مو بیشتر شود، در مورد درمان جدی تر تصمیم بگیرید. اما با وجود ریزش موی زیاد، باز هم این احتمال وجود دارد که موها بدون درمان، مجدداً رشد کنند.

تزریق استروئیدی

تزریق استروئید به ناحیه ریزش مو می تواند منجر به توقف واکنش خودایمنی که در آلوپسی آره آتا اتفاق می افتد، شود. این می تواند اجازه دهد تا فولیکول های مو مجدداً برای رشد موها عمل کنند. این درمان برای نواحی ریزش مو با سایز متوسط یا کوچک مناسب می باشد و برای نواحی ریزش مو با اندازه بزرگ، موثر نیستند.

این درمان تنها توسط متخصص پوست انجام می شود و مراجعه به بیمارستان ضروری می باشد. نواحی بزرگ ریزش مو برای تزریق استروئیدی مناسب نیستند. یک یا دو ماه طول می کشد تا موها شروع به رشد مجدد کنند. تزریقات هر ۴ تا ۶ هفته ای یک بار باید تکرار شوند.

استروئید موضعی

کرم ها یا ژل های استروئید موضعی ممکن است به رشد مجدد موها کمک کنند، اما به خوبی تزریق های استروئیدی عمل نمی کنند. اگر امکان تزریق به نواحی ریزش مو را ندارید و یا اینکه در انتظار ملاقات با یک متخصص هستید، این روش ارزش امتحان کردن دارد. اگر رشد موها اتفاق بیفتد، ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. اگر در این مدت موها رشد نکردند، هیچ مشکلی وجود ندارد.

ماینوکسیدیل موضعی

ماینوکسیدیل باید به نواحی ریزش مو مالیده شود و در اغلب موارد منجر به تقویت رشد مجدد مو می شود. این نوع درمان، برای درمان الگوی کچلی مردانه نیز استفاده می شود. چگونگی عملکرد این شیوه درمان مشخص نیست. میزان موفقیت بالا نیست، اما امتحان کردن آن ضرری ندارد، به ویژه در مواردی که نواحی ریزش موی گسترده ای وجود دارد که برای تزریق استروئید مناسب نیستند.

ایمونوتراپی موضعی

ایمونوتراپی موضعی، درمانی موثر برای افرادی است که ناحی ریزش موی گسترده ای دارند. این نوع درمان، بسیار خاص بوده و تنها در برخی از بیمارستان ها موجود می باشد.

ماده ای روی پوست گذاشته می شود که ممکن است موجب واکنش آلرژیک شود. معمولاً از ماده ای به نام diphencyprone استفاده می شود. به محض اینکه رشد مجدد اتفاق افتاد، درمان متوقف می شود، اما در اغلب موارد، ریزش مو دوباره شروع می شود. بنابراین، برای جلوگیری از ریزش مو، بایستی درمان به طور منظم حفظ شود.

کاشت مو

برای بیمارانی که بعد از حل شدن مشکلات ناشی از طاسی سکه‌ای، رشد موها متوقف شده‌اند،کاشت مو می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای بازگشت آنها به زندگی عادی و پرپشت شدن مجدد موها باشد.کاشت موی طبیعی و مسئله‌ای که در موفقیت و اثرگذاری این عمل بسیار مهم است این است که جراحی یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای بازیابی و ترمیم مو می‌باشد زیرا نتایج آن دائمی هستند و ظاهری طبیعی را برای فرد به همراه می‌آورد. در کاشت مو طبیعی، واحدهای فولیکولی مو از ناحیه اهداکننده مو که اغلب موی پشت سر است جدا می‌شود و به ناحیه دریافت‌کننده (ناحیه طاس سر) انتقال داده می‌شود.