۱۲ موردی که باید قبل از انجام درمان لیزر موهای زائد در نظر داشته باشید

لیزر موهای زائد

۱- روند کار دردناک به نظر می رسد، اما خیلی بد نیست

لیزر موهای زائد با ارسال نور لیزر از طریق رنگدانه در مو کار می کند. این نور به گرما تبدیل می شود، که به فولیکول مو و پیاز مو آسیب می رساند. در نتیجه، فرد یک درد سریع و تیز را احساس می کند که درد آن روی پوست نازک تر در نزدیکی بینی، چانه و شقیقه ممکن است بیشتر باشد. برخی از دستگاه های لیزر با دارا بودن مکانیسم خنک کنندگی اساساً یک دمیدن سرد دائماً در محلی که لیزر در حال انجام است صورت میگیرد که واقعاً به کاهش درد کمک می کند. 

۲- صبورانه و منظم روند درمان را ادامه دهید

بعد از اولین درمان، دو یا سه هفته طول می کشد تا تفاوت را ببینید و برای نتیجه کامل به ۸ -۱۲ جلسه نیاز است. در نوبت های تعیین شده جهت لیزر نیز باید کاملاً منظم باشید زیرا فولیکول های مو در مراحل مختلف رشد خود قرار دارند. لیزر موهایی را که در مرحله رشد فعال خود هستند هدف قرار می دهد.

۳- قبل از لیزر محل مورد نظر را شیو کنید

لیزر با موهای سطح پوست واکنش نشان می دهد که باعث تحریک و بوی موی سوخته می شود. برای اطمینان از نتایج مطلوب، باید مطمئن شوید که قبل از هر بار مراجعه به درستی شیو کرده باشید.

این موارد اصلی است که باید بخاطر بسپارید:

۲۴ ساعت قبل از درمان باید محل مورد نظر تمیز تراشیده شود. دستگاه های اصلاح برقی توصیه نمی شود زیرا موها معمولاً خیلی بلند می مانند.

نواحی تحت درمان را موم یا وکس نکنید. فقط ناحیه را اصلاح کنید.

ناحیه مورد نظر باید عاری از آرایش، لوسیون، دئودورانت و کرم ضد آفتاب باشد. در صورت نیاز به دستمال مرطوب قبل از شروع درمان به پزشک اطلاع دهید.

ناحیه مورد لیزر نباید در طی ۴ هفته قبل از درمان در معرض آفتاب قرار گیرد.

محصولات برنزه کننده را نمی توان ۳-۴ هفته قبل از درمان استفاده کنید. در صورتی که از این محصولات استفاده میکردید، ناحیه مورد نظر باید کاملاً لایه برداری شود تا اثری از آن نمانده باشد.

۴- لیزر موهای زائد یک فرآیند سریع می باشد

گفتگو سریع با پزشک، پاک کردن آرایش قبل از شروع به کار و لیزر کامل صورت تنها ۲۰ دقیقه زمان لازم دارد.

۵- انجام فعالیت های بدنی و رفتن به باشگاه پس از انجام لیزر موهای زائد به هیچ عنوان توصیه نمی شود 

گرمای لیزر به مدت ۲۴ ساعت در پوست شما باقی می ماند، بنابراین شما نمی توانید سالن بدن سازی، سونا ، دوش آب گرم داشته باشید. اگر این کار را انجام دهید، خطر ایجاد یک محیط گرم و دوست داشتنی برای تکثیر باکتری ها و ایجاد لکه ها وجود دارد.

۶- آماده فکر کردن جدی درباره خورشید شوید

متخصص پوست به شما توصیه می کند که چه چیزی برای شما بهتر است، اما ممکن است لازم باشد از آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در معرض آفتاب تا حد امکان قبل و بعد از درمان خودداری کنید. همچنین اگر برنزه هستید، باید قبل از شروع درمان صبر کنید تا کمرنگ شود.

۷- درمان لیزر می تواند در برخی موارد رشد مو را بیشتر کند

درست است، لیزر موهای زائد انواع خاصی از مو را می توان بلندتر و ضخیم تر کرد. اما نگران نباشید، اگر مو مناسب لیزر شدن نباشد، متخصص پوست به شما اطلاع می دهد. در موارد نادر از بین بردن موهای زائد با لیزر می تواند رشد را تحریک کند. نوع خاصی از موهای ظریف، معروف به موهای پرزی توسط نور لیزر به رشد تحریک می شوند.

۸- ممکن است لازم باشد نحوه مراقبت های پوستی و محصولات پوستی مورد استفاده تان را تغییر دهید 

استفاده از اسکراب، کرم های گلیکولیک اسید و رتینول باید ۲ روز قبل و بعد از درمان خودداری شود. توصیه می شود برای یک دوره ۲ هفته ای قبل و بعد از لیزر، از لایه بردارهای شیمیایی استفاده نفرمایید.

۹- لیزر موهای زائد بیش از یک مزیت دارد

لیزر موهای زائد علاوه بر از کاهش دائمی مو، بر شفافیت و صاف شدن پوست تاثیر دارد. همچنین، به کاهش تحریک پوست نیز کمک می کند.

۱۰- وکس یا کندن موهای زائد در دوره درمان را کنار بگذارید

اصلاح موهای زائد از طریق اپیلاسیون و یا کندن آن ها از هر طریقی مانع روند کار می شود. اگر می خواهید در تمام مراحل بدون مو باشید، شیو کردن آن ها بهترین و تنها گزینه است.

۱۱- روی همه ی تن های رنگی پوست عمل می کند

برای لیزر موهای زائد با تکنولوژی های جدید، فقط باید موها به اندازه کافی تیره باشند تا لیزرموثر واقع شود. همچنین استفاده از لیزرهایی با پالس طولانی می تواند برای رنگ پوست های تیره ایمن تر باشد. فناوری قدیمی از بین بردن موهای زائد با لیزر، برای افراد با پوست تیره توصیه نمی شد. چرا که انرژی حاصل از لیزر، رنگدانه موجود در مو را هدف قرار می داد و با توجه به اینکه رنگدانه پوست کم عمق تر است، این امر موجب جذب لیزر به سمت پوست میشد و آن را در معرض سوختن قرار می داد.

۱۲- ممکن است لازم باشد برای حفظ نتیجه، درمان را در فواصل طولانی تر ادامه دهید

بیشتر افراد کاهش ۹۰ درصدی دائمی رشد مو را گزارش می دهند اما نوسان هورمون ها باعث رشد مجدد مو می شود. بسته به رشد موهای شما، در پایان درمان توصیه می شود برخی از روش های درمانی اضافی را در فواصل سه ماهه یا دو بار در سال انجام انجام دهید.